Spor Genetik Testi

Spor Genetik Testi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: Sporcu Genetiği

13/1/2023

Eğer sporla ilgileniyorsan, genetik test yaptırmak mutlaka senin de aklından geçmiştir. Belki de bu testlerin gelecekte sporcular için ne anlama geleceğini ve profesyonel takımları nasıl etkileyebileceğini merak ediyorsundur. 

Genetik testin kulağa farklı, belki de korkutucu gelebileceğini biliyoruz ama korkmayın! Bu son teknolojiyi size detaylıca anlatmamıza izin verin!

Spor Genetik Testi Nedir?

Spor alanında genetik testi, bir kişinin atletik açıdan potansiyelini belirlemek için genlerin test edilme sürecidir. 

Doğru sporu seçin, sürekli ve çeşitli egzersizler yapın, iyi beslenin ve bir sporcu olarak potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için mental olarak hazırlanın. Zekanın birden fazla genin etkileşim yoluyla gelişmesi gibi, atletik performans da genetikten büyük ölçüde etkilenir. 

Spor genetiği testi, istenen sporda başarıyı garanti edemese bile bireyin bir sporda diğer spora göre daha başarılı olma yönündeki kalıtsal eğilimini karakterize edebilir. Ancak kişinin eylemleri ve seçimleri de bu eğilimlerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinde belirler. 

Spor genetik testleri şunları anlamanıza yardımcı olur:

 • Dayanıklılık veya güç sporlarına katılma konusunda daha iyi veya eşit eğilim,
 • Hücrelerinizdeki enerjinin mevcudiyeti 
 • Egzersiz sırasında kalp ve iskelet kaslarının glikoz ve oksijenin kullanımı
 • Kas liflerinizin türü, kaslarınızdaki metabolik ve dolaşım aktivitelerinin koordinasyonu
genetik test


Genetik, atletik yeteneği belirler mi?

Genetiğiniz spor performansına olumlu bir destek sağlar. Ancak sadece genetik değil, bu genetik altyapıyı karlı hale getirecek koşulların dengesi de hayati önem taşır. Özellikle antrenman sistemi, uyku, beslenme ve diğer çevresel unsurların etkisiyle elit sporcu formuna ulaşma potansiyeli bulunmaktadır. Gen polimorfizminin de bunu etkileyebileceği birçok çalışma ile belirtilmektedir.

Uniqgene, tüm potansiyelinizi öğrenmenize yardımcı olacak genetik testler oluşturmaya kendini adamıştır.

Verilerin hassas doğasına rağmen raporlarımız asla birey üzerinde olumsuz bir etki

yaratmaz ve tam tersine etkili antrenman ve egzersiz yöntemlerinin seçilmesine yardımcı olur.

Kişiye özel raporu oluşturan veriler tamamen bilimsel makalelerden oluşturduğumuz bir veri tabanı sonucu olup, gençlerde, amatör ve profesyonel sporcularda meydana gelebilecek sakatlıkların yanı sıra kötü kararların bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek zaman, emek ve para kaybını önler. 

Atletik genetik test nasıl yapılır?

Uniqgene genetik testleri sayesinde kas tipi, kas yapısı, damar gelişimi ve tansiyon, beslenme trendleri, yağ ve enerji metabolizması, yaralanma riskleri, kas iltihabı gibi özellikler için testleriniz yapılır.

DNA dizisi yaşa göre değişmediği için ömürde bir kez genetik test yapılması yeterlidir. Test kitini evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Materyal toplamak için, steril bir pamuklu çubukla her iki yanağın iç yüzeyinden ağız içi epitel sürüntü alınır; bu veriler genetik analiz için yeterlidir.

uniqgene spo genetik testi

Spor genetik testinin faydaları nelerdir?

Spor genetik testlerinin faydası aslında çok açık: Genetik yetenek ve potansiyelinizi keşfetmede yardımcı olurken, antrenman ve egzersiz programınız için en iyi seçenekleri belirlemenizi sağlar.

Ayrıca vücudunuzun antrenman ve rekabet stresine dayanıp dayanamayacağını da söyleyebilir. Ancak hiçbir testin başarılı bir sporcuy olacağınızı garanti edemeyeceğini anlamak önemlidir, yine de kendiniz hakkında elde ettiğiniz her veri gelişim sürecinize katkıda bulunur.

Spor genetik testinden kimler yararlanabilir?

Atletler/Sporcular

Sporcular, ACL yırtıkları ve beyin sarsıntıları dahil olmak üzere belirli spor yaralanmalarına yatkınlıklarını öğrenmek için genetik testleri kullanabilirler.

Performanslarını artırmak için spor genetik testlerini de kullanabilirler.

Ayrıca spor salonunda veya evde spor yapan kişiler de spor genetiği testlerinden faydalanabilir.

Antrenörler‍

Antrenörler, özel atletik yeteneklere sahip sporcuları belirlemek için genetik testleri kullanabilirler.

Ebeveynler

Ebeveynler, çocuklarının atletik potansiyelinden endişe duyuyorlarsa, genetik testlerle ilgilenebilirler.

Atletik genetik testleri nasıl uygulanır?

 • Tükürük örneği alınır
 • Örnek, analiz için laboratuvara gönderilir.
 • Sonuçlar çıkar

Neden yapılır?

 • Spor genetiği testi, bir bireyin bir sporda daha iyi performans göstermeye yönelik genetik bir eğilimi olup olmadığını belirlemek için kullanılır.
 • Ayrıca, yaralanmalar ve hastalıklar için potansiyel çözümlerin belirlenmesine yardımcı olabilir.
 • Genetik testler, potansiyel doping yöntemlerini belirlemeye yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Testlere ne dahildir?

 • Her test raporu 14 genetik varyant hakkında veri içerir.
 • Testler, bir kişinin sportif yetenekleri hakkında bilgi verme özelliğine sahiptir.
spor genetik dna testi

Uniqgene gen testlerinde sizi ne bekliyor?

 • İlk başta bir sürüntü çubuğu ve DNA'nızdan bir örnek almak için talimatlar alacaksınız.
 • Genetik analiziniz bittikten sonra genetik varyantlarınızın 14'üne ilişkin verileri içeren bir rapor alacaksınız.
 • Bu raporlar özenle hazırlanmış olup sporculara odaklı veriler içerir.

Testler nasıl çalışır?

Her spor genetiği DNA testi, çeşitli kapasitelerde başarılı olmak için genetik yatkınlığınız hakkında bilmeniz gereken bilgileri sağlar. Bu bilgiler, alışkanlıklarınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanıza ve güçlü yönlerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için kullanılabilir.

Diyet ve fiziksel aktivite tercihlerinizi daha iyi anlamak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Atletik Performansınızla İlgili Daha Fazla Bilgi

Uniqgene'de sadece genetik uzmanlarından değil, aynı zamanda sporculardan oluşan bir ekibiz. Spor, bilim ve analitik alanlarında uzmanlaşmış danışma kurulumuz ile en doğru bilgiyi üretmenin peşindeyiz. Sizin için her zaman ulaşabileceğiniz uzun vadeli çözümler sunuyoruz.

Ar-Ge araştırmalarımız sonucunda, birçok makale ve makale ile doğrulanmış, analiz edilmiş ve kendi laboratuvarlarımızda test edilmiş gen alanlarını kullanarak size en avantajlı sonuçları sağlayacağına inandığımız test paketleri tasarladık.

Her gen alanı, mümkün olan en fazla sporcuyla araştırılır ve Uniqgene ekibi tarafından oluşturulan benzersiz bir algoritma tarafından desteklenir. Çünkü her birimiz, tıpkı bir kelebeğin kanatları gibi olan bedenimizle eşsiziz. Sporcuların kariyerlerinde sağlıklı ve başarılı olmalarını sağlayarak spor hayatlarını profesyonelce yönetmelerine yardımcı oluyoruz. 

Sipariş edin ve potansiyelinizi keşfedin!

FAQ

We'd be more than happy to answer your questions! But if you're looking for urgent answers, please consider visiting our Frequently Asked Questions page.

Contact Us
E-mail us now
hello@uniqgene.com