ebrar karakurt
Ebrar Karakurt

Türk Voleybolunun Parlayan Yıldızı Ebrar Karakurt

17/11/2023
Uniqgene bir genetik tanı merkezi değildir. Tanı, teşhis ve tedavi gibi konularda hizmet vermemektedir. Yazılarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır.
Uniqgene is not a genetic diagnosis center. It does not provide services on issues such as diagnosis or treatment. Our blog articles are for informational purposes only.

Ebrar Karakurt Kimdir?

Ebrar Karakurt , 17 Ocak 2000 tarihinde Balıkesir Türkiye’de doğan Türk voleybol oyuncusudur. 1.95 metre boyunda, smaçör pozisyonunda oynamaktadır. Kendisi, Rusya’nın lokomotif takımında forma giymekte olup aynı zamanda Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı’nın bir üyesidir.

Ebrar Karakurt Çocukluğu

Çocukluğunda enerjik ve hareketli bir çocuk olan Ebrar, ailesinin de teşvikiyle sporla tanıştı. Küçük yaşlarda voleybol topuyla oynamaya başlayarak bu spor dalına olan ilgisini ortaya koydu. Ailesinin desteğiyle, voleybol tutkusunu daha da geliştirdi.

Genç yaşta Türkiye’nin en prestijli voleybol kulüplerinden birinde oynamak, Ebrar Karakurt’un çocukluk hayalini gerçekleştirmesine olanak tanıdı. Bu süreçte, Türkiye gençler ve yıldızlar kategorilerinde şampiyonluklar yaşayarak adından söz ettirdi.

Ebrar’ın çocukluğundan gençlik yıllarına uzanan bu voleybol yolculuğu, tutku, azim ve ailesinin desteğiyle şekillendi. Bu dönemde edindiği deneyimler, onun daha sonraki yıllarda ulusal ve uluslararası arenada başarılar elde etmesine zemin hazırladı.

ebrar karakurt

Ebrar Karakurt Kariyeri

Genç yaşta voleybola merak duyan Ebrar Karakurt, kariyerine ilk Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin voleybol takımında başlayarak kendisi için en doğru sporu bulmuş oldu. İki yıl sonra Türkiye’nin önde gelen voleybol kulüplerinden VakıfBank’a transfer oldu. Bu dönemde, hem gençler hem de yıldızlar kategorisinde Türkliye şampiyonluğu yaşayarak dikkatleri üzerine çekti.

U18 Milli Takımı'yla katıldığı Dünya Şampiyonası'nda "En İyi Smaçör" ödülünü kazanan Karakurt, aynı başarıyı U23 Milli Takımı ile de yaşayarak Dünya Şampiyonu oldu. Ayrıca, 2018 FIVB Milletler Ligi ve 2019 Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye A Milli Takımı formasıyla bronz madalya kazandı.

Ebrar Karakurt'un adı 2021 yılında Tokyo'daki Olimpiyat Oyunları ile öne çıktı. Olimpiyatlardaki başarısı ile takdir toplayan Karakurt, maalesef bazı medya kuruluşları tarafından cinsel yönelimi nedeniyle hedef alındı. Ancak, bu zorlu süreçte takım arkadaşları ve destekçileri tarafından büyük bir dayanışma örneği sergilendi.


Özellikle Hande Baladın, Ebrar'a destek vererek, "Hep kendin gibi ol, çünkü tanıdığımız Ebrar çok özel, çok güzel" dedi. Ebrar Karakurt, hem sporculuk başarıları hem de kişisel duruşuyla Türkiye'nin gündeminde önemli bir isim olmaya devam ediyor. Onun hikayesi, sadece voleybol sahalarındaki zaferleri değil, aynı zamanda karşılaştığı zorluklara karşı gösterdiği güçlü duruşuyla da ilham veriyor.

ebrar karakurt

Ebrar Karakurt'u Ebrar Karakurt Yapan Başarıları Nelerdir?


Türkiye Şampiyonası (Gençler ve Yıldızlar Kategorisi)

Ebrar Karakurt, Türkiye'nin önemli voleybol kulüplerinden VakıfBank Spor Kulübü'nde oynadığı dönemde gençler ve yıldızlar kategorilerinde iki sene üst üste Türkiye şampiyonluğu yaşamıştır.


Dünya Şampiyonası “En İyi Smaçör” Ödülü

U18 Milli Takımı ile katıldığı Dünya Şampiyonası!nda “En İyi Smaçör” ödülü kazanarak yeteneklerini uluslararası arenada da kanıtlanmıştır.


U23 Dünya Şampiyonası Şampiyonluğu

U23 Milli Takımı ile Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türkiye’yi temsil etmiş ve


FIVB Milletler Ligi Bronz Madalyası (2018)

Türkiye A Milli Takımı formasıyla 2018 FIVB Milletler Ligi’nde bronz madalya kazanmıştır.


Avrupa Şampiyonası Bronz Madalyası (2019)

Türkiye A Milli Takımı  ile 2019 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya elde etmiştir.


Olimpiyat Oyunları Katılımı(2021)

Ebrar Karakurt, 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etmiştir.

ebrar karakurt

Ebrar Karakurt’un Gelecek Hedefleri ve İlham Veren Duruşu

Ebrar Karakurt’un kariyerinde elde ettiği başarılar ve karşılaştığı zorluklar, onu sadece bir voleybol yıldızı olarak değil, aynı zamanda toplumsal konularda duyarlı ve cesur bir figür olarak da öne çıkıyor.

Ebrar Karakurt Reklam Çalışmaları


Ebrar Karakurt - Elidor

İtalya’daki Igor Gorgonzola Novara takımında voleybol kariyerine devam eden Ebrar Karakurt, 2021 yılının en ses getiren kampanyası “Dedim Olabilir”in reklam filmindeki pembe saçları ve pozitif enerjisiyle çok sevilmişti. Reklam filminin çekimleri için İtalya’dan Türkiye’ye gelen ve saçlarını tekrar pembeye boyayan Ebrar Karakurt’un esprili ve sempatik tarzı, spor dünyasından sanat camiasına birçok ünlünün de aralarında yer aldığı geniş bir hayran kitlesine sahip.

Tüm hayalleri destekleyen pozitif mesajıyla çok ilgi gören ve artık günlük yaşamda bile kullanılan bir cümle haline gelen “Dedim Olabilir” ifadesinden türetilen yeni “Dedik Olabilir” sloganı da bu büyük ilgiye ve hayallerden asla vazgeçmemek adına birçok insanın paylaştığı ortak kararlılığa göndermede bulunuyor.
ELIDOR X EBRAR KARAKURT #DedikOlabilir

SosyalBen Vakfı Voleybol Takımı

Kadın Voleybol Milli Takım Oyuncusu Ebrar Karakurt, hayal etmek ile başlayan serüvenin istek ve çok çalışma ile nasıl bir başarı hikayesine dönüşebileceğini SosyalBen Çocuklarına anlatmak için SosyalBen Vakfı Voleybol Takımı ile birlikte Kurtuluş Nuri Şener Ortaokulu’nda buluştu.

ebrar karakurt

Ebrar Karakurt Voleybol Akademisi


Sporun ve hareketin daha iyi bir gelecek yarattığına ve her çocuğun spora erişim hakkının eşit olduğuna inanan Nike & SosyalBen Vakfı iş birliği kapsamında, geleceğin sporcularını yetiştirmek için profesyonel sporcular, antrenörler ve gönüllü koçlar ile birlikte Ebrar Karakurt rehberliğinde Ebrar Karakurt Voleybol Akademisi’ni hayata geçirmiştir. Program çerçevesinde, dezavantajlı bölgelerden SosyalBen Vakfı tarafından seçilen okullarda kız voleybol takımları kurulmuştur.
18-25 yaş aralığındaki üniversite öğrencisi SosyalBen Vakfı gönüllüleri profesyonel antrenörler tarafından hazırlanan eğitim programlarına katılarak bu takımlara gönüllü olarak antrenörlük yapmaktadır. İstanbul’da yaşayan gönüllü koçlar ile yürütülen akademi, 9-14 yaş aralığındaki çocukları ile çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Bizimle iletişime geçin

0545 292 1578

ya da

Bize soru sormak için formu doldurun

Teşekkürler! Ekibimiz kısa sürede size geri dönecek.
Eyvah! Bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyiniz.
FAQ

We'd be more than happy to answer your questions! But if you're looking for urgent answers, please consider visiting our Frequently Asked Questions page.

Contact Us
E-mail us now
hello@uniqgene.com